Callanetics – poznaj ćwiczenia opracowane z myślą o kobietach!

Callanetics – poznaj ćwiczenia opracowane z myślą o kobietach!

Callanetics to metoda ćwiczeń o dość nowocześnie brzmiącej nazwie, która jednak… ma już ponad 40 lat! Poleca się ją przede wszystkim kobietom – ćwiczenia callanetics nie są bardzo intensywne, ale wykonywane regularnie pozwalają wysmuklić i wymodelować ciało, zredukować cellulit, a także przyspieszyć utratę zbędnych kilogramów, i to bez nadmiernej rozbudowy tkanki mięśniowej.

Z tekstu dowiesz się:

Trening callanetics został opracowany w Stanach Zjednoczonych w latach 90. przez tancerkę Callan Pinckney – jak nietrudno się zorientować, właśnie od jej imienia pochodzi nazwa tego rodzaju aktywności. Otóż Callan urodziła się z chorobą bioder i schorzeniami kręgosłupa, na skutek czego jej sylwetka była mocno zdeformowana. Jako dziecko nosiła stabilizatory ortopedyczne – tylko dzięki nim mogła się normalnie poruszać. Aby się od nich uwolnić, zaczęła trenować balet, co bardzo poprawiło jej sylwetkę, ale gdy po 10 latach zaprzestała treningu i rozpoczęła podróże po całej Europie, niezbyt zdrowo jedząc, śpiąc w różnych warunkach i cały czas nosząc ciężki plecak, problemy zdrowotne powróciły.

Wówczas dziewczyna wróciła do USA i zgłosiła się do lekarzy, którzy zaproponowali jej inwazyjną, ryzykowną operację. Callan się na nią nie zgodziła i… wróciła do ćwiczeń z baletu, które uzupełniła o elementy gimnastyki, jogi i innych aktywności nieobciążających dla kręgosłupa i stawów. Po pewnym czasie zdrowie Callan ponownie bardzo się poprawiło, a ona sama zaczęła propagować swój autorski system na całym świecie. Callanetics– bo tak został nazwany – już od blisko czterech dekad pomaga kobietom zadbać o sylwetkę w prosty, przyjemny i nieobciążający sposób.

Callanetics dla początkujących – na czym polega ta metoda?

Callaneticsto połączenie ćwiczeń izometrycznych i rozciągających z elementami baletu, jogi, gimnastyki oraz ćwiczeń ujędrniających. Podstawą takiego treningu są ruchy wywodzące się z klasycznego baletu – wykonuje się je najczęściej na stojąco (czasem na siedząco lub leżąco), niepotrzebne są do tego żadne akcesoria, specjalne ubrania czy obuwie. Trening callanetics bez żadnego problemu można wykonać w domu, nawet w niewielkim pomieszczeniu, gdzie jest dosłownie kilka metrów dostępnej przestrzeni.

Najogólniej mówiąc, ćwiczenia callanetics polegają na krótkim napinaniu poszczególnych partii mięśni – brzucha, bioder, nóg, ud, pośladków, ramion itp. Wykonuje się je w seriach trwających od 50 do 100 sekund. Ćwiczenia angażują mięśnie powierzchniowe i te położone głębiej, rozgrzewają je, pobudzają do bardziej intensywnej pracy. Podczas ich wykonywania ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, techniki oraz kolejność ćwiczeń.

Callanetics – efekty

Regularny trening callanetics – w połączeniu ze zdrową dietą – daje doskonałe efekty zarówno dla zdrowia, jak i urody oraz dobrego samopoczucia. Pozwala on bowiem na:

  • poprawę postawy ciała,
  • wzmocnienie i uelastycznienie mięśni,
  • wysmuklenie i ujędrnienie sylwetki,
  • poprawę koordynacji ruchowej i równowagi,
  • przyspieszenie procesów metabolicznych,
  • redukcję cellulitu,
  • szybsze zrzucenie zbędnych kilogramów

Callanetics – ćwiczenia w domu

Jak już wspomniano, trening callanetics bez problemu można wykonać w domu. Oto kilka przykładowych ćwiczeń:

  • Połóż się na plecach, oprzyj stopy o podłogę, ułóż ręce wzdłuż tułowia. Unoś biodra jak najwyżej – tak, aby podnieść z podłogi pośladki i łopatki. Wytrzymaj kilka sekund i opuść ciało. Wykonaj 20-30 powtórzeń.
  • Stań w lekkim rozkroku, zegnij prawą rękę w łokciu i ułóż ją za głową. Wykonaj skłon skośny – staraj się dotknąć prawym łokciem lewego uda i wyprostuj się. Ćwiczenie powtórz 10-20 razy i zmień stronę.
  • Uklęknij i unieś ręce do góry. Powoli opuść pośladki, aż do momentu gdy dotkną pięt, i podnieś się do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Callanetics jest ogólnie bezpieczną aktywnością, choć w przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed jej rozpoczęciem warto się skonsultować z lekarzem – może to być zarówno lekarz rodzinny, jak i ortopeda albo lekarz sportowy. Na wizytę należy się zgłosić również wtedy, gdy trening skutkuje niepokojącymi dolegliwościami, takimi jak ból, trudności z poruszaniem się czy drganie mięśni. Objawów płynących z ciała nie wolno lekceważyć!

Materiał Partnera