Domowe sposoby pielęgnacji niemowląt

Domowe sposoby pielęgnacji niemowląt

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego często reaguje podrażnieniami, łuszczeniem oraz wypryskami. Jaką ją prawidłowo pielęgnować?

Jak dbać o skórę niemowlaka?

Niemowlak ma delikatną, cienką i wrażliwą skórę nieposiadającą jeszcze dobrze wykształconej warstwy hydrolipidowej. To sprawia, że jest ona bardzo podatna na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych, np. podmuchów wiatru, promieni słońca, chlorowanej wody, nieodpowiedniego ubrania czy zbyt suchego powietrza. Narażanie na nie dziecka skutkuje często podrażnieniem, zaczerwienieniem czy łuszczeniem skóry.

Niepokój rodziców budzą pojawiające się na skórze dziecka krostki czy grudki. Trądzik niemowlęcy atakuje zwykle między 6. a 13. miesiącem życia, zazwyczaj pod postacią wyprysków występujących przede wszystkim na twarzy: policzkach, brodzie i czole. Zmieniona chorobowo skóra staje bardzo wrażliwa na dotyk i bywa zaczerwieniona.

Problem częściej dotyczy chłopców. U co drugiego malucha zmagającego się z trądzikiem jest on uwarunkowany genetycznie – jeśli rodzice lub rodzeństwo cierpieli na ciężką formę schorzenia w okresie dojrzewania, z dużym prawdopodobieństwem dopadnie także niemowlaka. Niekiedy jednak przyczyną dolegliwości może być również stosowanie drażniących skórę kosmetyków do pielęgnacji dziecka albo środków do prania jego ubranek.

Sposoby na trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy, w odróżnieniu od noworodkowego, trwa dłużej (przeciętnie ok. 18 miesięcy), ma cięższy przebieg i wiąże się ze sporym ryzykiem pozostawiania blizn. By im zapobiec, bardzo duże znaczenie ma właściwe rozpoznanie choroby i wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zwykle niezbędna okazuje się konsultacja u dermatologa, który oceni nasilenie problemu i zaleci konieczne działania. Jak dbać o skórę niemowlaka zmagającego się z trądzikiem? Niekiedy wystarczy regularne mycie czystą, letnią wodą, bez stosowania mydeł czy innych kosmetyków. Jeśli jednak zmiany przybierają formę trudno gojących się wyprysków z ropną treścią, konieczna może okazać się kuracja antybiotykowa z zastosowaniem kremów czy maści, a niekiedy także preparatów doustnych. Czasem lekarze zalecają specjalistyczne zabiegi, np. krioterapię.

Kąpiel w krochmalu i inne cuda dla zdrowia dziecka

Istnieją także domowe sposoby na trądzik niemowlęcy, już przed wiekami stosowane przez naszych przodków. Jednym z najpopularniejszych jest kąpiel w krochmalu, czyli emulsji przygotowywanej z wody i skrobi roślinnej (zazwyczaj mąki ziemniaczanej, choć niekiedy stosuje się również kukurydzianą lub ryżową). To skuteczny środek o działaniu łagodzącym i ściągającym, sprawdzający się w przypadku podrażnień, wyprysków czy potówek. Pomaga uporać się z odparzeniem oraz uciążliwym swędzeniem, które często towarzyszy trądzikowi niemowlęcemu.

Przygotowanie domowej kuracji jest bardzo proste. Wystarczy rozpuścić 2 łyżki mąki ziemniaczanej w szklance zimnej wody, a następnie dolać do gotującej się wody (1 litr). Gotujemy na małym ogniu, cały czas mieszając, aż do uzyskania dość gęstej masy o konsystencji kisielu. Dodajemy ją do wanienki z wodą przygotowaną do kąpieli malucha; powinien się w niej popluskać przez ok. 10 minut. Na koniec skórę dziecka delikatnie osuszamy ręcznikiem.

Innym naturalnym remedium na trądzik niemowlęcy jest kąpiel w wodzie z dodatkiem wywaru rumiankowego. Malucha można też posmarować olejem lnianym lub olejem z pestek winogron.

Czego używać do pielęgnacji malucha?

Pielęgnacja malucha, szczególnie zmagającego się z problemami skórnymi, wymaga przestrzegania pewnych zasad. Przede wszystkim należy stosować odpowiednie kosmetyki, najlepiej o neutralnym pH (nie powodują podrażnień) i zawierające niewielką ilość składników tłuszczowych, które mogą zatykać pory oraz nasilać objawy trądziku.

Aby nie dopuścić do wysuszenia skóry, dziecko należy kąpać nie częściej niż 1–2 razy w tygodniu. Kąpiel nie powinna być długa (do 10 minut) a woda zbyt ciepła (najlepiej ok. 37 stopni). Po umyciu trzeba dokładnie osuszyć ciało niemowlęcia przykładając do niego delikatny ręcznik, bez pocierania.

Materiał Partnera

Podobało się? Pokaż znajomym