Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

O higienę jamy ustnej u dziecka należy dbać od pierwszych dni jego życia – tak aby zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy, a także by przyzwyczajać maluszka, że codzienna higiena to zupełnie naturalna rzecz. To na rodzicach spoczywa obowiązek nauczenia dziecka zasad higieny oraz kontrolowania, czy na pewno w prawidłowy sposób dba ono o zęby.

Z tekstu dowiesz się:

Higiena jamy ustnej u dziecka jest bardzo istotna dla jego zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Choć niestety wiele osób wciąż myśli inaczej, to jednak próchnica może się rozwinąć także na zębach mlecznych, co skutkuje koniecznością ich leczenia, niekiedy skomplikowanego, a czasem nawet ekstrakcji. Przedwczesna utrata zębów mlecznych z kolei zwiększa ryzyko rozwoju wad zgryzu oraz może opóźniać proces pojawiania się zębów stałych. Dodatkowo próchnica z zębów mlecznych może bardzo szybko rozprzestrzenić się na całą jamę ustną i zainfekować również zęby stałe.

Kiedy dziecko powinno zacząć myć zęby?

Higienę jamy ustnej u dziecka rodzice powinni rozpocząć właściwie od razu po jego narodzinach. Przynajmniej raz dziennie – najlepiej wieczorem, po ostatnim karmieniu – buzię dziecka należy oczyścić z pozostałości pokarmów. Wystarczy do tego kawałek jałowej gazy – należy owinąć ją sobie wokół palca wskazującego, zwilżyć letnią przegotowaną wodą lub naparem z rumianku, lekko wsunąć palec do buzi dziecka i przetrzeć wały dziąsłowe, język oraz wewnętrzną stronę policzków.

Codzienna higiena powinna ulec modyfikacji po pojawieniu się u dziecka pierwszego zęba mlecznego. Wówczas należy sięgnąć po specjalne silikonowe szczoteczki nakładane na palec z cienkim, delikatnym włosiem. Z użyciem pasty do zębów dla dzieci, zawierającej odpowiednie dla wieku stężenie fluoru, należy regularnie oczyszczać pojawiające się kolejno ząbki, przyzwyczajając dziecko do manipulacji w jamie ustnej.

Jak nauczyć dziecko myć zęby?

Z biegiem czasu i wraz z rozwojem umiejętności manualnych dziecka rodzice powinni uczyć je samodzielnego wykonywania zabiegów higienizacyjnych, przy czym nawet do 7-8 roku życia szczotkowanie powinno się odbywać pod kontrolą osoby dorosłej. Należy wybierać szczoteczki dopasowane kształtem i rozmiarem do wieku dziecka – mogą być wyposażone np. w specjalne ograniczniki, które zapobiegają wsunięciu szczoteczki zbyt głęboko do jamy ustnej.

Jeśli chodzi o naukę konkretnego sposobu szczotkowania zębów przez dziecko, w młodym wieku polecane są dwie techniki, stosunkowo najprostsze do opanowania: metoda Fonesa (okrężna) oraz metoda obrotowo-wymiatająca. Pierwsza z nich polega na wykonywaniu ruchów okrężnych szczoteczką ustawioną prostopadle do zębów, druga – na wykonywaniu ruchów wymiatających od strony dziąsła w kierunku powierzchni żującej.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Rodzice powinni również wiedzieć, jak przekonać dziecko do mycia zębów – tak aby czynność ta stała się dla malucha codziennym nawykiem higienicznym. Jest na to kilka skutecznych sposobów:

  • Kupienie dziecku kolorowej, przykuwającej wzrok szczoteczki. Jej rączka może mieć zabawny kształt, kolorowe zdobienia, świecić się, a nawet wydawać różne dźwięki. Jeśli będzie to przedmiot zaciekawiający dziecko, większa jest szansa, że z chęcią go użyje.
  • Sięganie po pasty do zębów przeznaczone dla dzieci – nie tylko pod kątem zawartości fluoru, ale również wyglądu (kolorowa tubka) i smaku. Na rynku bez problemu można znaleźć pasty o smaku pomarańczowym, truskawkowym, a nawet… coli. Uwaga! Ucz dziecko, że nawet jeśli pasta jest smaczna, trzeba ją wypluwać, a nie połykać.
  • Powieszenie na lodówce kalendarza, w którym dziecko zaznaczy fakt umycia zębów, np. poprzez przyklejenie naklejki z uśmiechniętą buzią. Po miesiącu i zebraniu określonej liczby naklejek dziecko może otrzymać nagrodę, np. wyjście do kina.
  • Mycie zębów razem z dzieckiem. Niech widzi, że jest to codzienna czynność wykonywana przez wszystkich domowników, również tych dorosłych. Dzięki temu szybciej wejdzie mu ona w nawyk.

Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić się na profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej. Higienistka lub stomatolog dziecięcy podpowiedzą, jak dbać o zęby dziecka, po jaką pastę i szczoteczkę sięgać oraz jak często zgłaszać się z dzieckiem na wizyty profilaktyczne.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:YcEj7LUPwJMJ:https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52395,higiena-jamy-ustnej-malego-dziecka