Tablica manipulacyjna dla dzieci – najlepsza zabawka sensoryczna

Tablica manipulacyjna dla dzieci – najlepsza zabawka sensoryczna

Rozwój dziecka to kwestia, na którą coraz częściej rodzice zwracają uwagę, wybierając zabawkę dla swojej pociechy. Nauka poprzez zabawę zyskuje na znaczeniu i zdobywa kolejnych zwolenników. Chcemy więc przedstawić Ci propozycję, która nie jest kolejną zabawką, którą dziecko rzuci w kąt po dwóch godzinach zabawy.

Czym jest tablica manipulacyjna?

Popularność tablic manipulacyjnych stale rośnie, co widać na przykład na wielu profilach o tematyce parentingowej na Instagramie. Coraz częściej tablica wybierana jest jako prezent dla dziecka na roczek. Nic dziwnego, tablice zachwycają swoim wyglądem i przede wszystkim funkcjonalnością. Czym właściwie jest manipulacyjna tablica? Najprościej mówiąc, jest to drewniana plansza, do której przymocowane są najróżniejsze przedmioty codziennego użytku, którymi zwykle nie pozwalamy bawić się dzieciom. Jednak na tablicy mali odkrywcy mogą je poznawać w bezpieczny sposób.

Tablica manipulacyjna a rozwój dziecka

Tablice manipulacyjne to zabawki tworzone w duchu filozofii Montessori, czyli skupiają uwagę dziecka na konkretnym zadaniu i wspierają jego rozwój edukacyjny i sensoryczny. Na tablicach znajdują się przeróżne elementy, które pozwalają odkrywać nowe kształty, tekstury, a także dźwięki. Taka zabawka manipulacyjna wspiera również rozwój motoryki małej, czyli sprawności rączek. Twoje dziecko może na przykład uczyć się sznurowania bucików czy otwierania zamków i kłódek. Zabawa tablicą wpływa na rozwój koordynacji ręka-oko. Tablicę można położyć na podłodze, oprzeć o coś lub powiesić na ścianie. Dzięki temu dziecko chcąc dotknąć poszczególnych elementów tablicy, czasami musi troszeczkę się nagimnastykować.

Jakie elementy powinny znaleźć się na tablicy sensorycznej?

Zabawki sensoryczne powinny wspierać rozwój najlepiej kilku zmysłów na raz. Idealnym rozwiązaniem jest więc tablica, na której znajdują się różne elementy codziennego użytku. Do tablicy przymocowane są przedmioty o różnym stopniu trudności. I w tym właśnie tkwi ich sekret. Dzięki temu tablice stają się ulubionymi zabawkami na długo, ponieważ każde dziecko znajduje na nich elementy, które interesują go w danym momencie.

Co powinno znaleźć się na tablicy? Na pewno elementy, które pobudzają myślenie przyczynowo-skutkowe. Może to być na przykład przycisk włączający kolorowe światełka lub zamek błyskawiczny. Ciekawym elementem tablicy jest gniazdko z wtyczką, które nauczy malucha poprawnego ich używania i sprawi, że dziecko przestanie interesować się tymi prawdziwymi w ścianie. Wszelkie zamki, zasuwki i klamki również bardzo dobrze się sprawdzają. Tablica jest zabawką edukacyjną, więc dobrze jeśli znajdują się na niej na przykład cyferki lub zegar.

tablica interaktywna

Jak bawić się tablicą manipulacyjną?

Zabawka na pewno wzbudzi zainteresowanie malucha już od pierwszych chwil. Już roczne dziecko jest pilnym obserwatorem i chętnie naśladuje czynności wykonywane przez członków rodziny. Dlatego zwłaszcza na początku warto usiąść do zabawki wraz z dzieckiem i pokazać mu, jak działają poszczególne elementy. Pokaż mu, jak włożyć wtyczkę do gniazdka, naciśnij guziczek, który włącza światełka, rozepnij i zapnij zamek błyskawiczny, naciśnij klamkę, pokaż działanie zasuwki. Możesz oczywiście pozwolić dziecku samodzielnie poznawać funkcjonowanie przedmiotów, tablica w ten sposób zajmie malucha przez kilka godzin, a Ty znajdziesz chwilę dla siebie.

Gdzie kupić tablicę manipulacyjną dla dzieci?

W Internecie i w social mediach natknąć można się na wiele sklepów oferujących tablice manipulacyjne. Jednym z nich jest Manibox, który wyróżnia się estetycznym i starannym wykonaniem tablic. Zaokrąglone rogi tablicy, stosowanie certyfikowanych i atestowanych farb pokrywających tablicę oraz elementów, które są stabilnie przytwierdzone do produktu. Ich twórcy dobrze znają potrzeby najmłodszych użytkowników, jak i rodziców. Sprawdź dostępne modele wybierz tablicę, która nie tylko będzie idealną zabawką, ale również piękną ozdobą pokoiku.