Ból podczas seksu: Przyczyny i jak to wpływa na płodność

Ból podczas seksu: Przyczyny i jak to wpływa na płodność

Seks nie powinien być bolesny. Jednak prawie trzy na cztery kobiety doświadczają pewnego rodzaju bolesnego seksu w ciągu swojego życia. Bolesny seks (znany również jako dyspareunia) może przeszkadzać w zajściu w ciążę.

Po drugie, bolesny seks sam w sobie może utrudnić lub uniemożliwić zajście w ciążę. Jeśli nie jesteś w stanie tolerować stosunków seksualnych, zwłaszcza w okresie owulacji, nie będziesz w stanie zajść w ciążę. Dowiedz się, co jest normalne, a co nie, jeśli chodzi o ból seksualny, jakie schorzenia mogą powodować bolesny stosunek i co powinnaś zrobić, jeśli borykasz się z tym problemem.

Uwaga: Chociaż ten artykuł skupia się na bólu seksualnym u kobiet, ważne jest, aby stwierdzić, że mężczyźni również mogą doświadczać bólu seksualnego. Ból seksualny u mężczyzn może również powodować trudności z poczęciem. 

Czy ból podczas seksu jest normalny?

Sporadyczny dyskomfort podczas seksu może być normalny. Na przykład, pierwszy raz, kiedy kobieta uprawia seks może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Może to być spowodowane brakiem doświadczenia i niepokojem obojga partnerów. Jednak pierwsze spotkanie seksualne nie powinno boleć. Pogląd, że seks po raz pierwszy „powinien” powodować ból i krwawienie, jest zazwyczaj błędny. Nawet pierwszy seks może być przyjemny.

Inną możliwą normalną przyczyną bolesnego seksu jest uprawianie go w niewygodnej pozycji. Pozycje, które pozwalają na głębokie pchnięcia mogą prowadzić do uderzenia w szyjkę macicy, co może być bolesne. Zmiana pozycji lub unikanie tych niewygodnych może łatwo rozwiązać ten problem.

Inną możliwą normalną przyczyną dyskomfortu podczas seksu jest poświęcanie zbyt mało czasu na grę wstępną. Narządy rozrodcze faktycznie przesuwają się podczas podniecenia seksualnego. Szyjka macicy przesuwa się w górę i w tył, kiedy jesteś podniecona, a to przesunięcie sprawia, że seks jest bardziej komfortowy.

Jednak ból, który jest stały lub uniemożliwia ci uprawianie seksu, to zupełnie coś innego.

Przyczyny bolesnego seksu i niepłodności

Termin medyczny dla bolesnego seksu to dyspareunia. Bolesny seks może być objawem choroby. Niektóre z tych schorzeń mogą negatywnie wpływać na płodność lub utrudniać zajście w ciążę.

Istnieje kilka możliwych przyczyn bolesnego współżycia:

  • Zrosty: Zrosty to pasma tkanki bliznowatej. Blizny w miednicy powstałe w wyniku infekcji lub wcześniejszych operacji mogą powodować dyspareunię i niepłodność. Zespół Ashermana to tkanka bliznowata wewnątrz jamy macicy, również spowodowana wcześniejszą operacją lub infekcją. Zazwyczaj nie powoduje ona bólu, ale może prowadzić do niepłodności. Obie te kwestie warto przedyskutować z lekarzem.
  • Endometrioza: Bolesny seks z endometriozą może być gorszy w okolicach owulacji i w pobliżu menstruacji. Ból ten jest zwykle odczuwany głębiej, a nie w momencie wejścia. Inne objawy endometriozy mogą obejmować silne skurcze menstruacyjne, ból przy oddawaniu moczu lub stolca (zwłaszcza w okolicach miesiączki) lub ogólny ból miednicy.
  • Włókniaki: Włókniaki to nienowotworowe guzy, które rosną na lub wewnątrz ścian macicy. Mogą one powodować bolesne współżycie. Włókniaki mogą występować w dowolnym miejscu na macicy, szyjce macicy lub więzadłach miednicy. Powodują one dyspareunię z powodu mechanicznego ucisku.
  • Nienaruszona lub szczególnie napięta błona dziewicza: Błona dziewicza jest cienką błoną, która otacza otwór pochwy. Zazwyczaj nie pokrywa ona całego otworu, ale ma mały otwór, który z czasem się rozciąga. Czasami błona dziewicza nie rozciąga się naturalnie lub jest wyjątkowo gruba lub ciasna, powodując bolesne stosunki płciowe. Operacja może to skorygować bez wpływu na płodność.
  • Torbiele jajników: Większość torbieli na jajnikach w końcu zniknie sama, ale 5 do 10% może wymagać operacji. Torbiele na jajnikach zwykle nie powodują bolesnego stosunku, ale te bardziej problematyczne mogą. Sama torbiel nie musi stanowić problemu z płodnością, ale torbiele mogą być spowodowane przez schorzenia (takie jak PCOS i endometrioza), które już mają wpływ na płodność.
  • Choroba zapalna miednicy (PID): PID jest kolejną możliwą przyczyną bolesnego seksu, zazwyczaj ból jest dczuwany głęboko. W tym przypadku ból jest zwykle spowodowany tkanką bliznowatą lub zrostami powstałymi w wyniku infekcji.
  • Agenezja pochwy: Występujący u 1 na 5 000 kobiet zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH) lub agenezja pochwy występuje, gdy pochwa nie jest w pełni rozwinięta. Operacja może stworzyć „neowaginę”, umożliwiając normalne życie seksualne. Rozszerzenia pochwy mogą również pomóc w stworzeniu otworu pochwy do odbycia stosunku. Malformacje lub brak macicy uniemożliwiają zajście w ciążę.
  • Suchość pochwy: Może wahać się od lekkiego dyskomfortu po dość intensywny ból, zwłaszcza w połączeniu z ogólnym niskim poziomem estrogenów. Ten ból ma tendencję do występowania na wejściu do pochwy. Brak śluzu szyjkowego może wskazywać na brak równowagi hormonalnej, ale może również wystąpić z powodu skutków ubocznych leków.

Kiedy bolesny seks utrudnia zajście w ciążę

Czasami przyczyna bolesnego seksu nie ma bezpośredniego wpływu na płodność – ale fakt, że seks jest bolesny, utrudnia lub uniemożliwia zajście w ciążę. Dwie powszechne przyczyny bólu seksualnego to vulvodynia i vaginismus.

Vulvodynia jest ból w obszarze sromu lub w pobliżu wejścia do pochwy. Ból może być obecny cały czas, czasami, lub tylko przy dotknięciu. 

Od 6 do 20% kobiet doświadcza vulvodynii przez okres do trzech miesięcy w pewnym momencie swojego życia. Nie jest jasne, co powoduje vulvodynię. Leczenie często wymaga eksperymentów. To, co działa u jednej kobiety, może, ale nie musi działać u innej. 

Innym częstym schorzeniem związanym z bólem seksualnym jest waginizm. Kobiety z vaginismus doświadczają bólu podczas penetracji pochwy. Niektóre opisują ból jako „rozdarcie” lub uczucie, jakby były „rozrywane”. Nie ma wiarygodnych danych szacunkowych dotyczących liczby kobiet, które doświadczają vaginismus, ponieważ często nie są zgłaszane, co utrudnia badania.

Leczenie obu przypadków może wymagać pomocy specjalistów (ginekologów, fizjoterapeutów, specjalistów od bólu, terapeutów seksualnych lub psychologów).

Rozmowa o bolesnym seksie z lekarzem

Wiele kobiet nie rozmawia ze swoimi lekarzami o bolesnym współżyciu. Według jednego z badań, w grupie, w której aż 36% kobiet zgłaszało dyspareunię, tylko 15% rozmawiało o tym ze swoim lekarzem. Powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem o swoim bólu.

Kiedy udasz się na wizytę, bądź gotowa podzielić się tym, kiedy, jak i gdzie boli. Pomoże to lekarzowi określić możliwą przyczynę. Jeśli rozmowa o bólu z lekarzem byłaby zbyt trudna, rozważ wcześniejsze zapisanie odpowiedzi na poniższe pytania.

Czy badania ginekologiczne również są bolesne? (Jeśli tak, poinformuj o tym swojego lekarza, ponieważ być może będzie on w stanie zrobić coś, co sprawi, że będzie to dla Ciebie bardziej komfortowe).

  • Czy karmisz piersią? Czy ból zaczął się po porodzie?
  • Czy ból występuje tylko podczas stosunku seksualnego? Czy odczuwasz go również w innych momentach?
  • Czy ból wydaje się występować lub nasilać w określonych porach cyklu? Na przykład, czy boli bardziej w okolicach owulacji? Albo w okolicach menstruacji?
  • Jeśli jest to głębszy rodzaj bólu, to czy pozycja seksualna ma znaczenie?
  • Czy ból jest ostry czy tępy?

Podsumowanie

Ból podczas seksu nie jest twoją winą. Nie jest to coś, czego powinnaś się wstydzić. Jest to stan chorobowy i nic więcej. Niestety, nie każdy lekarz wie, jak właściwie reagować i leczyć dolegliwości bólowe. Jeśli twój lekarz nie może pomóc lub nie traktuje cię poważnie, idź do kogoś innego. Tak długo, aż znajdziesz pomoc, na którą zasługujesz.