Jak kocyk do fotelika niemowlęcego wpływa na komfort i bezpieczeństwo maluszka w podróży?

Jak kocyk do fotelika niemowlęcego wpływa na komfort i bezpieczeństwo maluszka w podróży?

Na pierwszy rzut oka kocyk do fotelika niemowlęcego czy otulacz do fotelika samochodowego to produkty stanowiące powielenie innych akcesoriów niemowlęcych, które mamy już w swojej wyprawce – kocyka i śpiworka. Jaki jest w takim razie sens marnowania pieniędzy na zakup kolejnego kocyka? Przyjrzyjmy się bliżej kocykom do fotelika niemowlęcego i otulaczom dostępnym w ofercie sklepu JUKKI i sprawdźmy, jak wpływają one na komfort i bezpieczeństwo maluszka w podróży.

Kocyk do fotelika niemowlęcego: Czym różni się od zwykłego kocyka i śpiworka?

Czynnikiem determinującym bezpieczeństwo maleństwa w podróży są zapięte pasy. Pasy powinny być zapięte bezpośrednio na ciele dziecka, dlatego prawidłowe ich zapięcie wymaga przeprowadzenia pasa przez warstwę tkaniny wyściełającą wnętrze fotelika. Kocyk do fotelika samochodowego posiada otwory, przez które możemy z łatwością przeciągnąć pasy i zapiąć je w prawidłowy sposób, jednocześnie regulując ich dociąg. I tu pojawia się pytanie, dlaczego kocyk skoro śpiworki do wózków i fotelików samochodowych również posiadają otwory na pasy?

Śpiworki do wózków i fotelików samochodowych to w zdecydowanej większości tekstylia dedykowane do użytku zimą. Świetnie sprawdzą się podczas krótkich podróży samochodem, jednak przy dłuższej trasie mogą się okazać dysfunkcyjne. Podczas gdy kocyk pozwala na szybkie okrycie i odkrycie dziecka w zależności do bieżącej potrzeby, śpiworek najczęściej wymaga rozpięcia, w efekcie czego staje się nieporęczny (przykrycie śpiworka opada z jednej strony). Brzegi odkrytego kocyka opadają równomiernie z obu stron fotelika, co ogranicza niepożądany kontakt materiału z podłożem, tym samym wpływając na higienę okrycia.

otulacz

Wspomnieliśmy już, że śpiworki to tekstylia dedykowane do użytku w sezonie jesienno-zimowym. Tymczasem maluch śpiący w samochodzie wymaga okrycia także latem. Otulacz do fotelika to akcesorium zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby zapewnić możliwość przełożenia pasów bez zwijania się czy osuwania materiału i okrycie maleństwa podczas drzemki. Otulacz sprawdza się doskonale także po wyjściu z samochodu – wszędzie tam, gdzie korzystamy z fotelika do transportu dziecka. Stosowanie otulaczy także latem ma jeszcze jedno uzasadnienie. Noworodki otulone kocykiem lub inną tkaniną czują się bezpiecznie, dzięki czemu łatwiej się uspokajają i szybciej zasypiają, co pozwala kierowcy skupić się na prowadzeniu pojazdu i bezpiecznie dotrzeć do celu podróży.

Kocyk do fotelika niemowlęcego czy otulacz: Co wybrać?

Wybór między kocykiem do fotelika niemowlęcego a otulaczem to de facto wybór między dwoma identycznymi produktami. Wiele marek oferujących kocyki do fotelików określa swoje produkty zamiennie jako kocyki lub otulacze. W niektórych sklepach możemy spotkać się z rozróżnieniem, którego w sklepie JUKKI zdecydowaliśmy się nie wprowadzać, zgodnie z którym:

  • kocyk do fotelika niemowlęcego to akcesorium wykonane z grubej tkaniny i przeznaczone do użytku w sezonie jesienno-zimowym, podczas gdy
  • otulacz do fotelika to akcesorium wykonane z lżejszej tkaniny przeznaczone do użytku w sezonie letnim.

Na co w takim razie zwracać uwagę wybierając kocyk do fotelika?

Na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie wpływają dwa czynniki. Pierwszym są prawidłowo zapięte pasy, drugim odpowiednia temperatura. Dziecko podczas podróży samochodem nie powinno się przegrzać, ponieważ po wyjściu na zewnątrz może je przewiać wiatr. Z drugiej strony w sezonie letnim, kiedy korzystamy z udogodnień klimatyzowanych kabin pojazdu, dziecko nie powinno być narażone na nadmierny chłód. Rodzaj otulacza powinniśmy więc wybrać adekwatnie do warunków pogodowych, ale to nie wszystko.

W sklepie JUKKI oferujemy tekstylia wykonane z wysokiej jakości tkanin. Niestety nie jest to zasada i bardzo często na rynku akcesoriów niemowlęcych spotykamy wyroby szyte z podrzędnych tkanin o niskich parametrach użytkowych. Tkaniny sztuczne sprzyjają poceniu się dziecka, co może się przyczynić do podatności na przeziębienia.

Sprawdź sklep JUKKI.PL

Materiał Partnera