Jak wyjść z domu z małym dzieckiem i nie zwariować?

Jak wyjść z domu z małym dzieckiem i nie zwariować?

Tego problemu doświadcza każdy młody rodzic. Załatwienie spraw, które jeszcze kiedyś wymagały kilku minut, takie jak wyjście do sklepu po bułki, zamieniają się w prawdziwe wyprawy. Często sam czas przygotowania do wyjścia bywa dłuższy niż samo wyjście. Jakie rady w tej kwestii mają doświadczeni rodzice?

1. Zadzwoń z wyprzedzeniem 

Na wycieczce z niemowlakiem jest tak wiele niewiadomych. Czy będzie niespodziewanie marudził? Czy będzie miało kraksę i będzie potrzebowało zmiany ubrania? Na szczęście są pewne informacje, których możesz dowiedzieć się z wyprzedzeniem.

Podczas wizyty w nieznanym miejscu zadzwoń, aby dowiedzieć się, czy jest tam miejsce, w którym możesz spokojnie położyć dziecko, lub aby ustalić szczegóły dotyczące przewijaka. Pomoże ci to zdecydować, co musisz, a czego nie musisz zabierać, a także pozwoli ci mentalnie przygotować się na wszelkie mniej-niż-idealne sytuacje.

2. „Przywiązuj się” do rzeczy

Małe drobiazgi mają tendencję do gubienia się właśnie wtedy, kiedy ich najbardziej potrzebujesz. Zacznij działać proaktywnie, przypinając mniejsze drobiazgi do wózka lub torby na pieluchy za pomocą sznurków lub karabińczyków.

3. Przepakuj się po powrocie do domu

Może to być kłopotliwe, ale uzupełnianie wszelkich zapasów po powrocie z wycieczki oszczędza poważny ból głowy następnym razem, gdy musisz szybko gdzieś wyskoczyć.

Nie ma nic gorszego niż znalezienie się w środku centrum handlowego bez zapasowej pieluchy.

4. Stosuj szybkie wyjścia

Jest taka klasyczna rada dla niemowląt, która rzeczywiście jest prawdziwa: staraj się nie biegać z maluchem po więcej niż jedną spraw na raz.

Ani Ty, ani dziecko nie potrzebujecie stresu związanego z wielokrotnym wsiadaniem i wysiadaniem z samochodu (lub transportu publicznego), ani zbyt długiego okresu bez snu lub karmienia. Utrzymywanie krótkich wyjść oznacza, że możesz również ograniczyć do minimum ekwipunek dziecka.

5. Planuj czas z zapasem

Kiedy po raz pierwszy zostajesz mamą musisz się nauczyć wszystkiego, co związane z noworodkiem. Wychodzenie z domu nie jest wyjątkiem.

Nie miej pretensji do siebie i świata, jeśli nie możesz wyskoczyć i wyjść z domu jak dawniej. Po prostu, kiedy tylko możesz, planuj na wszystko dodatkową poduszkę czasową. Daj sobie 20 minut więcej na wyjście, niż potrzebujesz, a unikniesz wielu nerwów.

6. Nie stresuj się, weź oddech

Jako świeżo upieczony rodzic najprawdopodobniej Twoje emocje rosną, gdy stajesz w obliczu mentalnego i emocjonalnego dostosowania się do rodzicielstwa. Pomimo całego stresu jaki odczuwasz, staraj się nie dopuścić, aby przygotowania do wyjścia mogły cię pokonać.

Kiedy zadanie wydaje się nierealne, odetchnij.

Zadzwoń do mamy lub koleżanki na kilka minut, albo spróbuj serii głębokich oddechów. Większość ludzi zrozumie, jeśli spóźnisz się z niemowlęciem.

7. Po prostu idź, nawet jeśli nie jest idealnie

Spokojnie, z czasem opanujesz wyjścia z domu z dzieckiem i będziesz je tylko wspominać z ulgą, że „kiedyś to było”. W międzyczasie nie bój się ruszać w drogę, nawet jeśli nie czujesz się doskonale przygotowana.