Gdy maluszek nie chce jeść – poznajcie sposoby by zwiększyć jego apetyt
Bardzo często rodzice mają do czynienia z małym niejadkiem. Dziecko nie chce przyjmować mleka albo wprowadzonych kolejnych produktów po 6 miesiącu życia. Często problemy z brakiem apetytu są przejściowe i związane z różnego typu dolegliwościami. Poznajcie sposoby, by zwiększyć apetyt maluszka.
Powodem mogą być dolegliwości ze strony układu pokarmowego – udaj się do pediatry
Gdy maluszek odmawia pokarmów, a jednocześnie kurczy się i pręży, to powodem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Bóle brzucha, zaparcia, biegunki, refluks czy zaburzenia równowagi bakteryjnej wpływają na dziecięcy apetyt. Oczywiście należy z tym walczyć. Jeżeli powodem są bolesne kolki i jednocześnie przejście z piersi na butelkę, to po prostu trzeba zaopatrzyć się w dobrą butelkę antykolkową z szerokim smoczkiem imitującym kobiecą pierś. Jednak powody mogą być bardziej złożone. Jeśli niepokojące objawy nie ustępują, a dziecko nie chce jeść, trzeba udać się na konsultację do pediatry. Niechęć do jedzenia w pierwszych miesiącach życia może być związana z ząbkowaniem Wystarczy odpowiedni preparat łagodzący i apetyt u malucha powinien powrócić.
Kiedy maluch gardzi stałymi posiłkami – ogranicz mleko modyfikowane
Przerwy między posiłkami są bardzo ważne. Niektórzy rodzice próbują karmić swoje pociechy nawet 8 razy dziennie, a to stanowczo za dużo dla niemowlaka. Należy również ograniczyć podawanie kalorycznych soków i przekąsek, bo wtedy maluch rzeczywiście nie będzie chciał jeść ugotowanego dla niego obiadku, pierwszej zupki, mięska czy warzywa. Produkty spożywcze trzeba też wprowadzać stopniowo, najlepiej po jednym. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nim dziecko przekona się do danego smaku może minąć nawet kilkanaście prób i jest to całkowicie normalne przy rozszerzaniu diety. Można, a nawet trzeba również ograniczyć podawanie mleka modyfikowanego przy wprowadzaniu stałych posiłków.
Pozwól dziecku wybierać na co ma ochotę, czyli czy warto stawiać na BLW
Bobas lubi wybór to popularna metoda wprowadzania nowych smaków do diety dziecka. Tutaj podaje się dziecku kilka drobno pokrojonych produktów na talerzyku w osobnych przegródkach. Dziecko sięga po to, na co ma ochotę. Wielkość plasterków i miękkość posiłków sprawia, że nie ma większych obaw o zakrztuszenie się dziecka, choć na pewno nie powinno jeść samo, a zawsze w towarzystwie dorosłych. Wspólne jedzenie także może sprawić, że dziecko zacznie naśladować współdomowników i spróbuje czegoś z talerza. Dziecko dzięki metodzie BLW chętniej próbuje i nie występuje u niego nasilona neofobia, czyli niechęć do próbowania nieznanej żywności.
Nie podawaj przekąsek między posiłkami
Warto pamiętać, że podawanie przekąsek między posiłkami sprawia, że gdy przychodzi ten główny, dziecko nie chce tknąć talerza. Nie mamy tutaj na myśli, że z przekąsek trzeba zrezygnować całkowicie, jednak na pewno trzeba zredukować ich ilość. Przejedzone dziecko gardzi stałymi posiłkami, należy ograniczyć również ilość podawania słodzonych przekąsek, bo wtedy także ogranicza się rozwój żywienia u dziecka.
Czy kąpiel może pomóc na apetyt w przypadku niemowlaka?
Często mówi się, że na lepszy apetyt może pomóc kąpiel. Tak jest w istocie, bo kąpiel z olejkami eterycznymi może zniwelować bóle i pobudzić układ trawienny. Jeśli zaś chodzi o sam apetyt, to bardziej zimna niż ciepła woda go pobudza, jednak w przypadku dziecka temperatura kąpieli powinna być w granicach 36 stopni, czyli tyle ile wynosi temperatura ciała. Jeżeli zauważy się, że po kąpieli maluch lepiej je, to można praktykować taką metodę, pamiętając że dziecko po kąpieli trzeba dokładnie wysuszyć, nawilżyć olejkami, przewinąć, ubrać, a dopiero potem można przystąpić do próby karmienia. Kąpanie niemowląt generalnie nie musi się odbywać codziennie. Z powodzeniem można kąpać dziecko co 2 dni, czyli 2-3 razy w tygodniu. Jednocześnie w dni, gdy dziecko nie jest kąpane, należy myć zarówno pupę, miejsca intymne, strefy pod pachami, jak i twarz oraz zewnętrzną małżowinę ustną przy użyciu zmoczonego wacika. Produkty potrzebne do kąpieli dla niemowląt to poza wanienką czy wkładem do wanny dla niemowlaka, także zabawki do kąpieli, grzebień, oliwka dla niemowląt, a ponadto trzeba wybrać miękki ręczniczek do wycierania dziecka.
Materiał Partnera