Jak wybrać szkolny plecak?

Jak wybrać szkolny plecak?

Każde dziecko powinno korzystać z tornistra dostosowanego do jego wieku i potrzeb. Przedszkolakom wystarczają niewielkie plecaczki na śniadanie, napój i niewielką maskotkę, natomiast szkolne tornistry muszą pomieścić znacznie więcej rzeczy. Jaki tornister jest odpowiedni do szkoły?

1. Jaki powinien być praktyczny tornister szkolny?

2. Dobry plecak szkolny a jego rozmiar

3. Ergonomiczne tornistry szkolne

Wybór szkolnego plecaka nie powinien być przypadkowy. Tanie tornistry z dyskontów szybko się psują i są mało wytrzymałe, natomiast solidniejsze modele nie zawsze odpowiadają na potrzeby konkretnego dziecka. Przed zakupem plecaka powinno się zapoznać z dostępnymi modelami i wzorami tornistrów, by dopasować je do wzrostu dziecka i jego preferencji dotyczących kolorów i wzorów. Dowiedz się więcej na temat rozsądnego wybierania tornistrów szkolnych.

Jaki powinien być praktyczny tornister szkolny?

Tornister szkolny powinien bez trudu pomieścić wszystkie przedmioty, książki i zeszyty, których dziecko potrzebuje w szkole. Artykuły szkolne najwygodniej nosi się w licznych przegródkach i kieszonkach, które ułatwiają utrzymanie porządku w plecaku. Duży plecak z przegrodami i kieszonkami przydaje się już w wieku wczesnoszkolnym. Na początkowym etapie edukacji tornistry szkolne służą dzieciom do noszenia nie tylko książek i zeszytów, ale również licznych materiałów plastycznych i akcesoriów do wykonywania prac technicznych.

Dodatkowe kieszenie w tornistrach szkolnych mieszczą również stroje sportowe potrzebne na zajęcia wychowania fizycznego. Można w nich umieścić także bidon z wodą lub butelkę filtrującą oraz drugie śniadanie. Warto sprawdzić również, czy plecak jest wyposażony w elementy odblaskowe. Dzięki nim podnosi się bezpieczeństwo dziecka na drodze po zmroku. Odblaski sprawiają, że uczeń wracający ze szkoły jest dobrze widoczny dla kierowców, co ogranicza ryzyko potrącenia lub zderzenia na pasach.

Dobry plecak szkolny a jego rozmiar

Plecaki szkolne zawsze powinny być dopasowane do wzrostu i długości pleców dziecka. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy tornister ma odpowiednią wielkość, jest jego przymierzenie przez przyszłego użytkownika. Ułożenie plecaka na plecach można poprawić za pomocą regulacji szelek. Miękkie regulowane szelki sprawiają, że ten sam plecak jest odpowiedni zarówno dla pierwszoklasisty, jak i dla dziecka w kolejnych klasach. Jeden tornister starcza dzięki temu na dłużej i ogranicza wydatki związane z kształceniem dziecka.

Jeśli dziecko jest niskie i drobne, dobrym pomysłem jest plecak na kółkach. Tornister, którego nie trzeba dźwigać na plecach, prowadzi się jak wygodną walizkę. W razie potrzeby rączkę plecaka można złożyć i nosić tornister w standardowy sposób. Takie udogodnienie jest cenione przede wszystkim przez pierwszoklasistów, którzy noszą plecaki o niewiele niższej wadze niż ich masa ciała.

Ergonomiczne tornistry szkolne

Ergonomiczne tornistry szkolne są najlepszym wyborem dla każdego dziecka. Regulowane szelki to tylko część ich konstrukcji. Część przylegająca do pleców jest w nich pokryta oddychającym materiałem, który ogranicza problem nadmiernego pocenia ciała. Ergonomiczna konstrukcja może uwzględniać również dodatkowy pas piersiowy. Dzięki niemu dziecko lepiej radzi sobie z dźwiganiem ciężkich książek i akcesoriów szkolnych. Pas piersiowy poprawia rozłożenie ciężaru na plecach i odciąża delikatny kręgosłup małego ucznia. Ergonomiczny tornister szkolny powinien ograniczać garbienie się, dlatego zawsze powinno się zadbać o prawidłowe wyregulowanie szelek i dopasowanie długości plecaka do wzrostu dziecka.

Materiał zewnętrzny