Jak i dlaczego warto korzystać z tablic manipulacyjnych dla dziecka?

Jak i dlaczego warto korzystać z tablic manipulacyjnych dla dziecka?

Nie ma dla dziecka nic lepszego niż łączenie przyjemnego z pożytecznym, dlatego tak ważne jest inwestowanie w zabawki edukacyjne, które uczą i rozwijają, a jednocześnie są dla maluszka źródłem frajdy. Na te właśnie potrzeby odpowiadają tablice manipulacyjne, na których zakup warto się zdecydować.

Tablica manipulacyjna – zalety innowacyjnej zabawki dla dzieci

Oprócz świetnej zabawy tablica sensoryczna ułatwia dziecku rozwój. Poszczególne elementy, ich faktury, ruchy oraz dźwięki, jakie przy tym wydają, to masa bodźców, które młody umysł chłonie i musi analizować oraz przetwarzać. Na tablicy manipulacyjnej nie znajdują się przypadkowe przedmioty, a specjalnie wykończone i fachowo dobrane elementy, które stymulują zmysły dotyku, wzroku i słuchu, a ponadto dają możliwość zapoznania się z kształtami obiektów wykorzystywanych w codziennym życiu. Dzięki zabawom z tablicą manipulacyjną dziecko uczy się także koncentracji i logicznego myślenia, ponieważ co chwilę odkrywa nowe połączenia, wyciąga wnioski i odnajduje związki przyczynowo-skutkowe.

Specjaliści podkreślają pozytywny wpływ zabawy stosunkowo małymi częściami na małą motorykę, koordynację ruchową i zdolności psychofizyczne. To z kolei przekłada się na większą sprawność i samodzielność już starszego dziecka, które dzięki temu jest w stanie szybciej opanować posługiwanie się sztućcami, kredkami czy długopisem. Rzuć okiem na produkty zgromadzone na stronie https://woobiboo.com/kategoria-produktu/tablice-manipulacyjne/ i sprawdź, jak prezentują się tablice manipulacyjne.

Jak wykorzystać potencjał tablicy manipulacyjnej?

Kiedy kupisz dziecku tablicę manipulacyjną, zadbaj o to, żeby maluch mógł się z nią na spokojnie zapoznać. Nowy obiekt w dziecięcym pokoju czy salonie może malucha zaintrygować i przyciągnąć, ale może być też tak, że dziecko poczuje się onieśmielone. Dołóż więc wszelkich starań i zatroszcz się o komfort. Jak to zrobić? Najlepszym sposobem jest zaproszenie malucha do wspólnej zabawy. Zachęć go i przykuj uwagę, poruszając poszczególnymi elementami, naciskając przyciski wydające dźwięki czy przesuwając ruchome wajchy. Gwarantujemy, że i dziecko będzie chciało samodzielnie przetestować działanie części przyczepionych do pulpitu.

Tablica manipulacyjna to akcesorium, którym dziecko może bawić się o każdej porze dnia, na przykład wtedy, gdy prasujesz, zmieniasz pościel czy gotujesz. Wykorzystanie tablicy sensorycznej poleca się też wieczorem, zaraz przed snem. Jest ku temu konkretny powód – otóż manipulowanie i przesuwanie elementów to dla malucha wysiłek wymagający utrzymania koncentracji. Zabawa stanowi zatem doskonały sposób na wyciszenie emocji i uspokojenie, co z pewnością ułatwi dziecku zaśnięcie.

Tablica manipulacyjna – czym kierować się przy kupnie?

W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo wersji kolorystycznych i wiele modeli różniących się zainstalowanymi na pulpicie elementami, więc jak wybrać tę najlepszą? Jeżeli Twoje dziecko jest starsze, możesz kupić tablicę manipulacyjną, która pokrywa się z jego zainteresowaniami czy preferencjami estetycznymi. Natomiast gdy maluch jest młodszy, warto kierować się wskazówkami specjalistów. Dla jednolatka najlepiej sprawdzi się wersjami z drobniejszymi elementami i gadżetami sensorycznymi wydającymi dźwięki i o różnych powierzchniach. Starszym podopiecznym warto kupić model wyposażony w części do przesuwania, wiązania, łączenia czy zapiania, które wymagają już większych zdolności motorycznych i będą potrafiły przykuć oraz utrzymać uwagę większego dziecka. Mogą być to sznureczki, zegary, zestawy do uzupełniania kształtów, koła zębate, kłódki, zapięcia czy rozmaite zawiasy. Szeroki wybór tablic manipulacyjnych znajdziesz w sklepie Woobiboo.

Materiał zewnętrzny