6 sposobów leczenia grzybicy

6 sposobów leczenia grzybicy

Wysypka wywołana przez grzybicę może być niewygodna, ale jest powszechna i uleczalna. Wczesna interwencja jest niezbędna, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na inne osoby. Oto sześć prostych sposobów na leczenie grzybicy.

1. Zastosuj miejscowo środek przeciwgrzybiczy

Większość przypadków grzybicy można leczyć w domu. Dostępne bez recepty środki przeciwgrzybicze mogą zabić grzyba i ułatwić gojenie. Do skutecznych leków należą mikonazol, klotrimazol i terbinafina.

Po oczyszczeniu wysypki, nałóż cienką warstwę leku przeciwgrzybiczego na dotknięty obszar 2 do 3 razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami zawartymi w opakowaniu. Rozprowadź lek poza granicę wysypki na kilka centymetrów i pozwól, aby lek wchłonął się w skórę.

2. Pozwól skórze oddychać

Logiczne może wydawać się przykrycie grzybicy bandażem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Jednak bandażowanie wysypki powoduje zatrzymanie wilgoci i spowalnia proces gojenia.

Zamiast tego noś wygodne, przewiewne ubrania, aby przyspieszyć gojenie i uniknąć rozprzestrzeniania się wysypki na inne osoby.

3. Codziennie zmieniaj pościel

Ponieważ grzybica jest wysoce zaraźliwa, powinieneś codziennie zmieniać i prać pościel, aby szybciej pozbyć się infekcji. Zarodniki grzybów mogą przenieść się na prześcieradło i kołdrę. Jeśli śpisz na tej samej pościeli noc w noc, gojenie się grzybicy może trwać dłużej, a infekcja może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Zanieczyszczona pościel może również zainfekować Twojego partnera.

Podczas prania pościeli i wszelkich zakażonych ubrań używaj gorącej wody z detergentem. Sama gorąca woda może zabić grzyba. Jako dodatkowe zabezpieczenie, dodaj boraks lub wybielacz do prania wraz z normalnym środkiem piorącym.

4. Zmieniaj mokrą bieliznę i skarpetki

Jeśli grzybica rozwinie się na stopach lub w pachwinach, utrzymuj te miejsca w suchości. Jeśli w ciągu dnia bardzo się pocisz, wykąp się w antygrzybicznym płynie oczyszczającym, a następnie ponownie zastosuj przeciwgrzybiczny puder lub balsam. Przed założeniem nowej pary bielizny lub skarpetek upewnij się, że miejsce to jest całkowicie suche.

5. Używaj szamponu przeciwgrzybiczego

Czasami grzybica rozwija się na skórze głowy. Objawy zakażenia skóry głowy to silne swędzenie, wypadanie włosów i silny łupież. Jeśli masz grzybicę na skórze głowy, myj włosy dostępnym bez recepty szamponem przeciwgrzybiczym.

Szampony te zabijają bakterie i grzyby na skórze głowy i zatrzymują stan zapalny. Można je kupić w sklepie spożywczym lub aptece. Szukaj szamponów z aktywnymi składnikami przeciwgrzybiczymi, takimi jak ketokonazol, siarczek selenu i pirytionian cynku. Szampony należy stosować zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.

Należy jednak pamiętać, że grzybica skóry głowy jest prawie niemożliwa do wyeliminowania bez stosowania leków doustnych.

6 Przyjmij lek przeciwgrzybiczy na receptę.

Kontynuuj leczenie przeciwgrzybiczym proszkiem, kremem lub szamponem, aż wysypka całkowicie zniknie. Infekcja może powrócić, jeśli zbyt szybko przerwiesz leczenie. Zgłoś się do lekarza, jeśli wysypka nie ustąpi po dwóch tygodniach leczenia domowego. Infekcja grzybicza, która nie ustępuje lub rozprzestrzenia się, może wymagać zastosowania silnego kremu dostępnego na receptę lub doustnego leku przeciwgrzybiczego.

Umów się na wizytę u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub u dermatologa. Przyjmuj lek na receptę zgodnie z zaleceniami lekarza. W zależności od ciężkości zakażenia konieczne może być przyjmowanie leku na receptę przez kilka tygodni.

Podsumowanie

Nie ignoruj grzybicy. Mimo że jest to częsta infekcja skóry, konieczne jest szybkie działanie, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu. Powinieneś także upewnić się, że wiesz, jak zapobiegać przyszłym infekcjom. Na przykład:

  • Nie dziel się z innymi przedmiotami higieny osobistej, takimi jak ręczniki, ubrania i szczoteczki.
  • Często myj ręce.