Jak połączyć pracę z wychowaniem niemowlaka?

Jak połączyć pracę z wychowaniem niemowlaka?

O tym jak ciężko mają pracujące mamy niemowlaków wiedzą chyba tylko osoby, które same były w takiej sytuacji. Nagle okazuje się, że bycie oddanym w pełni zarówno pracy jak i rodzinie staje się niemożliwym zadaniem. Trzeba poszukać równowagi między tymi dwoma rzeczywistościami i jest to niezwykle trudne do osiągnięcia, bo wymaga wyrzeczeń, często okupionych wyrzutami sumienia. Są jednak dobre wiadomości! Jeśli nauczysz się trudnej sztuki poszukiwania równowagi, możliwe jest prowadzenie satysfakcjonującej kariery w pełnym wymiarze godzin przy jednoczesnej aktywnej roli matki.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami jak tego dokonać.

1. Zrób kalendarz rodzinny

Posiadanie jednego miejsca, gdzie każdy członek rodziny ma zapisane swoje plany pracy, spotkania, obowiązki i zaplanowane wyjścia jest kluczem do zarządzania chaosem pracy i życia rodzinnego.

Wystarczy jedno spojrzenie i już wiesz, co musisz zrobić w danym tygodniu, a ponadto jest to łatwy sposób, aby Twój partner był na bieżąco z harmonogramem rodziny – w tym dziecka.

Kalendarz powinien jasno określać, kto i kiedy zajmuje się dzieckiem, a także wizyty u lekarza i rodzinne spotkania. Niech to będzie wasze centrum dowodzenia. Może to być aplikacja w waszych telefonach, albo kalendarz na lodówce. Takie rozwiązanie ma jeden dodatkowy benefit – pozwala na planowanie wszystkiego z wyprzedzeniem. Szybko to docenisz jako pracująca mama.

2. Miej kogoś, kto awaryjnie zajmie się Twoim dzieckiem

Nawet najbardziej starannie ułożone plany mogą się nie udać. Dlatego dobrze jest mieć zapasową opiekunkę, członka rodziny lub bliską przyjaciółkę, która może zająć się dzieckiem na wypadek wystąpienia nagłej sytuacji. Dziadkowie w bliskiej odległości chociaż czasem bywają męczący, to w sytuacjach awaryjnych są nieocenioną pomocą.

3. Jasno komunikuj swoje potrzeby i prośby

Ta rada, oczywiście, wykracza poza rodzicielstwo i ma zastosowanie we wszystkich aspektach życia, ale jest szczególnie ważna po urodzeniu dziecka: Poproś o to, czego potrzebujesz i nie zakładaj, że ludzie magicznie od razu wiedzą, czego potrzebujesz. Zdziwisz się, jak wiele ludzie mogą Ci dać i na jak wiele pozwolić, jeśli po prostu o to poprosisz i wyjaśnisz skąd u Ciebie taka potrzeba

Potrzebujesz, aby spotkanie zostało przesunięte, abyś zdążyła odebrać dziecko w przedszkolu? Chcesz zmienić swój grafik pracy w tym miesiącu? Śmiało o to zapytaj. Jasną komunikacją i rozumieniem wzajemnych potrzeb można znaleźć wyjście z nawet pozornie beznadziejnych sytuacji.

4. Stosuj proste sztuczki oszczędzające czas

Aby zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, używaj skrótów i planuj strategicznie.

Zrób zakupy spożywcze online, to oszczędza czas i gwarantuje, że o niczym nie zapomnisz.

Przygotuj ubrania i drugie śniadania wieczorem poprzedniego dnia, a nagle, zamiast robić wszystko w biegu, aby wyjść z domu na czas, poranki staną się przyjemne.

5. Ogranicz rozpraszacze i pożeracze czasu

Czas jest tak cennym towarem, gdy jesteś pracującą mamą.

W pracy zwracaj uwagę na czas, który spędzasz na plotkach ze współpracownikami, jeśli ma to wpływ na twoją produktywność. Ogranicz długie przerwy na kawę i sprawdzanie social mediów, abyś mogła jak najlepiej wykorzystać czas pracy.

Kiedy jesteś w domu, skup się na swoim partnerze i dziecku, a nie na telefonie czy telewizorze, aby mieć pewność, że czas po pracy jest spędzany na wartościowych czynnościach, a nie ucieka przez palce.

6. Naucz się mówić „nie”

Twój czas jeszcze nigdy nie był tak cenny. Dlatego powinnaś spędzać go, robiąc to, co musisz lub chcesz robić, a nie to, do czego zmuszają Cię inni ludzie.

Dlatego musisz nauczyć się mówić „nie”. Czas jest ograniczonym zasobem i produktywne rodzicielstwo oznacza używanie go mądrze.

7. Znajdź czas dla siebie i tylko dla siebie

Choć może wydawać się niemożliwe, aby wygospodarować więcej czasu w ciągu dnia poza rodziną i pracą, nie możesz być „tylko” rodzicem lub pracownikiem. Musisz też być sobą i mieć czas dla siebie. Koniecznie o to zadbaj. Znajdź sobie nowe hobby i zaplanuj regularny czas w rodzinnym grafiku, aby je realizować.

Materiał Partnera